Вишиванка – символ України,
дзеркало народної душі
(до дня вишиванки)
Бережи українське – носи вишиванку
/Ліна Костенко/
Українська вишиванка – це те, без чого важко уявити українську культуру, побут і історію... Кольоровими нитками вона вплетена у наші традиції. І найважливіше те, що українська вишиванка, маючи вікову історію, не втратила своєї популярності і до сьогодні.
У третій четвер травня в Україні відзначають досить молоде свято – День вишиванки. Свято з'явилося у Чернівцях і з 2010 року зажило всенародної любові та популярності. Наші предки залишили нам у спадок величезний скарб. І ми зобов'язані не тільки не втратити цей скарб, а й примножити його та передати у спадок нашим нащадкам. Народна вишивка – це труд і талант багатьох поколінь. Цей вид мистецтва виник дуже давно – корені його сягають у глибину віків.
Зараз особливий час. Ми звертаємося до джерел народної творчості, до народних традицій, і як радісно усвідомлювати. що вони сьогодні оновлюються. Оживають, і мабуть, чим більше ми будемо їх знати і цінувати, тим більше життя наше буде духовно багатшим.
Українська вишивка бере свій початок у період трипільської культури, епохи пізнього неоліту. На території сучасної Черкащини, археологи мають знахідку, датовану VI ст. нашої ери: зображення чоловіків, одягнених у щось дуже схоже на український національний костюм. А також ще Геродот стверджував, що вишивкою був прикрашений одяг скіфів, які довгий час проживали на території України.
Перші вишивки на території слов’янських країн мали більш релігійний зміст і оберігали їх власників від зла. Колірна гамма та особливості орнаменту вишивки залежали від місцевості, від звичаїв і культурних цінностей.
Згадки про вишитий одяг є у багатьох письмових джерелах, насамперед у «Слові о полку Ігоревім», в Іпатіївському літописі та інших пам’ятках. Київські князі всіляко підтримували традиції вишиваного одягу. Тому й не дивно, що на той час, вишивка вважалася однією з найбільш шанованих професій. Першу школу вишивки в Київській Русі створено в ХІ столітті. Її заснувала Анна, сестра Володимира Мономаха. У школі дівчата опановували мистецтво гаптування золотом і сріблом. І навіть, маючи широкий вплив з боку інших народів на культуру стародавньої Русі, вишивка залишилася практично недоторканою, зберігаючи традиції та свою унікальність.
Тому варто схилитися перед цим феноменом, що пройшов через стільки століть і повернувся до сучасних жителів нашої Неньки.
Останнім часом українські вишиванки та вишиті речі стають популярнішими за будь-який модний бренд. Ця тенденція охоплює вже не тільки нашу країну, а й сягає далеко за її межами. Українські та іноземні селебрітіз, світові будинки моди (Valentino, D&G та інші) зробили свій вибір на користь українського етнічного одягу, а популярність та актуальність вишиванки була підтверджена авторитетним модним американським журналом Vogue.
З давніх-давен і до сьогодні українці можуть похвалитися більше, ніж сотнею технік виконання вишивки! Таке різноманіття свідчить як про любов пращурів до краси та їх винахідливість, так і про незамінність вишитого одягу на всій території України. Найбільш популярні прийоми: вишивка хрестом та гладдю, бігунок, мережка та ін.
З набуттям незалежності України, інтерес до національної творчості багаторазово зріс, а також збільшилася кількість приватних шкіл вишивки. Все більше можна спостерігати різноманіття вишивки на виставках, народних ярмарках, в магазинах. Надзвичайно тішить, що з кожним роком українські традиції не просто відроджуються, а й стають невід’ємною частиною нашого життя. А такий прекрасний елемент, як вишиванка, все більш затребуваний у гардеробі сучасної людини.
Для українця вишиванка – не просто одяг. Це щось дуже особливе: особисте, рідне, святе. Вишивка – як символ, який зберігає його коріння, ідентичність, розуміння себе. Це наша історія: міфологія, релігія, давнє мистецтво наших предків, душа нашого народу. Та більше того, у вишивці зашифровано наш генетичний код.
Вишивка – класичний вид українського народного мистецтва, що розкриває невичерпне багатство творчих сил народу, вершини його мистецького хисту.
Інформаційно-бібліографічний відділ
Інформаційний огляд літератури
Знаки: 155 стародавніх українських вишивок : альбом / упоряд. Т. Островська ; [пер. англ. мовою К. Дуліби]. – Київ : Соняшник, 1992. – 72 с. : іл. – Укр. та англ. мовами.
Альбом уклали діти й дорослі, котрі на все життя закохалися в народне мистецтво вишивки. Діти-гуртківці перезнімаючи узори зі старих речей, часом зовсім благеньких, і переносячи їх на свої сорочки, фартушки, рушники, поділилися цим багатством з усіма, хто цікавиться народним мистецтвом, зокрема вишивкою. |
|
Литвинець Е. Шийте-вишивайте : науково-популярна книжка : для серед. і ст. шк. віку / Елла Литвинець. – Київ : Веселка, 1983. – 63 с.
|
|
Павх С. П. Об'ємна вишивка : навчально-методичний посібник для студ. спец. "Технологічна освіта" / С. П. Павх, О. В. Бурбан. – [Пробне вид.]. – Тернопіль : ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2014. – 86 с. : іл.
|
|
Павх С. П. Основи вишивки : методичні рекомендації / С. П. Павх, О. В. Бурбан. – Тернопіль : ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2014. – 24 с.
Видання містять вказівки студентам для освоєння курсу під час аудиторних занять, підготовки до виконання лабораторно-практичних робіт і в процесі самостійної роботи. |
|
Павх С. П. Основи вишивки : навчально-методичний посібник для студ. спец. "Технологічна освіта" / С. П. Павх. – [Пробне вид.]. – Тернопіль : ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2014. – 104 с. : іл.
Навчально-методичний посібник містить загальні відомості необхідні для проведення теоретичних занять та рекомендації до підготовки й виконання лабораторно-практичних робіт і в процесі самостійної роботи. |
|
Радкевич В. О. Технологія вишивки : посібник / В. О. Радкевич, Г. М. Пащенко. – Київ : Вища школа, 1997. – 303 с.
|
|
Сабол Д. «Вишиваємо пісню...» : проектно-технологічна діяльність у вишиванні / Д. Сабол ; упоряд.: Л. Рак, Н. Боринець. – Київ : Перше вересня, 2014. – 96 с. – (Бібліотека «Шкільного світу»).
|
|
Українська вишивка : альбом / авт. тексту та упоряд. Т. Кара-Васильєва. – Київ : Мистецтво, 1993. – 264 с. : іл.
У багато ілюстрованому виданні, побудованому на матеріалах музейних колекцій України, вперше так повно і широко висвітлено історію розвитку української вишивки. |
|
Сорокіна Л. М. Учись вишивати : альбом / Л. М. Сорокіна ; пер. з рос. – Київ : Освіта, 1992. – 79 с.
Альбом знайомить читачів з багатовіковими традиціями української народної вишивки. Детально описуються основні шви і способи їх виконання. |
Підготувала С. Б. Тененьська
травень 2019 р., 9 джерел.