«Художній світ Панаса Мирного»
(100 років з дня смерті Панаса Мирного – українського прозаїка, драматурга )
Мій ти краю, моя ненько,
Моя Україно!
Люблю тебе, не тією
Любовію сина
Покірною, що радіє
До всього свойого,
Чи то добре,чи лихо то,
А любить готово;
Не гарячим своїм серцем,
Що ти доглядала,
В самоті навчала.
Панас Мирний
Майже півстоліття Панас Мирний збагачував золотий фонд української культури соціально-психологічними романами, повістями, оповіданнями, працював на відродження українського народу, піднесення його гідності й національної гордості, утвердження й збагачення української мови як мови нації.
Панас Якович Рудченко народився 13 травня 1849 р. у м. Миргород на Полтавщині в сім’ї чиновника. Навчався в Миргородському та Гадяцькому повітовому училищах. Не маючи можливостей продовжувати систематичне навчання, наполегливо займався самоосвітою. Вже з чотирнадцяти років, після навчання в Миргородському парафіяльному та Гадяцькому повітовому училищах, він запрігся в чиновницьку лямку, пройшовши всі кола адміністративного світу.
Саме, прагнучи служити народові, Панас Мирний і звернувся до літературної діяльності. На це його надихали сподівання й прагнення трудового люду, відбиті в народній творчості, гнівна муза великого Шевченка, твори російських митців.
Прозрінню майбутнього письменника сприяло й те, що початок його діяльності припав на другий, різночинський або буржуазно-демократичний період визвольного руху, на час загального піднесення боротьби проти кріпосництва і його залишків. Належачи до різночинного cтану, Панас Мирний переймався злободенними питаннями часу, насамперед соціальними, обурювався пануючою скрізь несправедливістю.
З самого початку свідомого життя особисту долю він пов’язує з долею народу, з щастям і славою рідного краю. Юнацькі щоденники Панаса Мирного відбивають хід його роздумів, страждение осмислення всіх складностей життя, оцінку подій і явищ, характер власних творчих задумів.
Помер Панас Мирний 28 січня 1920 року. Поховано його в Полтаві. Згідно з постановою уряду Української РСР в будинку, де жив письменник з 1903 року, утворено літературно-меморіальний музей. У 1951 році в Полтаві урочисто відкрито пам'ятник письменникові.
Бібліографічний огляд літератури
Мирний П. Твори: в 2 т. Т. 1 / Панас Мирний ; вступ. ст. С. Д. Зубкова. – Київ : Дніпро, 1985.– 552 с.
До першого тому вибраних творів відомого українського письменника-демократа Панаса Мирного (1849-1920) ввійшли ранні оповідання, соціально-психологічна повість «Лихі люди» і роман «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» який є вершиною критичного реалізму в українській літературі другої половини ХІХ ст. |
|
Мирний П. Твори: в 2 т. Т. 2 / Панас Мирний. – Київ : Дніпро, 1985. – 563 с.
До другого тому вибраних творів (1849–1920) ввійшли оповідання «Серед степів», «Сон», повість «Лихо давнє й сьогочасне» та роман з народного життя «Повія», в якому з надзвичайною силою звучить тема «пропащої сили». |
|
Мирний П. Повія : роман з народного життя / Панас Мирний. – Київ : Дніпро, 1980. – 422 с. |
|
Мирний П. Я. Образки з життя: твори Панаса Мирного : навчальний посібник : у 2 кн. Кн.1 / П. Я. Мирний ; Упоряд. О. Г. Мукомели ; Передм. Н. М. Гаєвської. – Київ : Грамота, 2003. – 496 с. – (Шкільна бібліотека).
|
|
Мирний П. Я. Образки з життя: твори Панаса Мирного : навчальний посібник : у 2 кн. Кн.2 / П. Я. Мирний ; Упоряд. О. Г. Мукомели ; Передм. Н. М. Гаєвської. – Київ : Грамота, 2003. – 432 с. – (Шкільна бібліотека). |
|
Пивоваров М. П. Панас Мирний : життєвий і творчий шлях / М. П. Пивоваров. – Київ : Дніпро, 1965. – 326 с. |
|
Черкаський В. М. Художній світ Панаса Мирного / В. М. Черкаський. – Київ : Дніпро, 1989. – 251 с. |
|
Гаєвська Н. М. Панас Мирний - найбільший епік ХIХ ст.: навчальний посібник / Н. М. Гаєвська. – Київ : ВПЦ Київський університет, 2004. – 237 с. |
Підготувала Н. С. Тимбак
січень 2020 р., 8 джерел